Ile kosztuje budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ile kosztuje budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Dodano: 20 lut 2024

Elektromobilność jest jednym z najgorętszych tematów dzisiejszych czasów. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pojazdów elektrycznych na świecie gwałtownie wzrosła, osiągając ponad 10 milionów w samym 2020 roku.

Według danych z końca grudnia 2022 roku, liczba łącznie zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym w Polsce wyniosła 64 705, zarówno osobowych, jak i użytkowych. Liczba ta zwiększyła się o 26 439 w 2022 roku, co stanowi wzrost o 33% w porównaniu z analogicznym okresem z 2021 roku. Informacje te przekazuje Licznik Elektromobilności, który został uruchomiony przez PZPM i PSPA.


Elektromobilność to nie tylko rewolucja w branży motoryzacyjnej, ale także szansa na zredukowanie emisji CO2 i poprawę jakości powietrza w miastach. Coraz więcej zmotoryzowanych przesiada się za kierownicę aut hybrydowych typu plug-in (PHEV) oraz samochodów w pełni elektrycznych (BEV). Skłaniają do tego nie tylko oferowane formy dopłat do samochodów elektrycznych, ale również względy ekonomiczne oraz ekologiczne.

Ze względu na różne czynniki, koszt budowy stacji ładowania może wynosić od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku ładowarek DC, koszt może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, ze względu na potrzebę zainstalowania odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Jednakże, ostateczny koszt będzie zależał od konkretnych wymagań i lokalizacji, stąd też zawsze pomagamy inwestorom w optymalnym doborze infrastruktury do ich potrzeb.

Czynniki wpływające na koszty budowy stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Koszt budowy stacji ładowania zależy od wielu czynników, między innymi takich jak:

  • ilość i rodzaj ładowarek,
  • poziom dostępnej mocy przyłączeniowej,
  • przeznaczenie stacji ładowania oraz
  • koszty instalacji i prac budowlanych.

 

 


Rodzaj stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Szacuje się, że koszt budowy jednej stacji ładowania DC (ładującej prądem stałym) wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, w zależności od skali projektu. Koszt budowy stacji ładowania zależy od wielu czynników, a dokładna cena może być ustalona dopiero po dokładnej analizie i ocenie potrzeb danego projektu.

W przypadku stacji ładowania samochodów elektrycznych, która obsługuje tylko wolne ładowanie samochodu elektrycznego (potocznie nazywana ładowarką AC, bądź ładowarką ładującą prądem zmiennym) mówimy o niższych kwotach. Zaczynają się one od kilku tysięcy dochodzą jednak do kilkudziesięciu, zależnie od tego jakie parametry i dodatkowe wyposażenie takiej stacji wybierzemy.

Jak widać szybkość ładowania pojazdu w przypadku stacji ładowania samochodów elektrycznych odgrywa znaczącą rolę przy wyborze stacji ładowania.

 

Czy jedna stacja ładowania samochodów elektrycznych starczy? Czy może mieć kilka punktów?

Oczywiście ilość ładowarek jest kolejnym mnożnikiem, który pojawia się na drodze kalkulacji inwestycji, jednak jest to bardzo proste obliczenie.

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych znacząco zależy od tego ile wejść ładowania będzie ona posiadać. Czy wszystkie z wejść są wejściami DC czy dodatkowo zostaje dołożone gniazdo AC pozwalające na wolne ładowanie.

Tutaj należy odpowiednio się zastanowić nad lokalizacją i przeznaczeniem naszej ładowarki.

 

Poziom dostępnej mocy przyłączeniowej

Stacja ładowania samochodów elektrycznych może korzystać z przyłącza istniejącego, np. przyłącza związanego z budynkiem biurowym. Należy jednak wcześniej upewnić się, że dana moc przyłączeniowa jest w stanie zapewnić wystarczającą moc potrzebną do zasilenia obiektu i punku ładowania. Może okazać się niezbędnym zwiększenie mocy danego przyłącza, co można zrobić w prosty sposób zgodnie z wymaganiami OSD.

W przypadku braku przyłącza, można zawnioskować o warunki przyłączeniowe u danego operatora sieci dystrybucyjnej (OSD). Po otrzymaniu warunków, należy uiścić wskazaną opłatę i poczekać na wykonanie przez OSD nowego przyłącza.

Wszystkie z wymienionych wyżej, dodatkowych czynności generują dodatkowe koszty. Należy dlatego dokładnie zweryfikować potrzeby oraz przemyśleć dokładnie w jaki sposób chce się zainstalować stacje ładowania samochodów elektrycznych.


Przeznaczenie stacji ładowania

Ważną rolę w kwestii wyceny stacji ładowania pojazdów elektrycznych odgrywa jej przeznaczenie. Przed przystąpieniem do inwestycji ważnym jest, aby zastanowić się jaką funkcję ma pełnić ładowarka w Twoim przedsiębiorstwie.

Stacja ładowania może służyć do:

  • użytku prywatnego firmy – kiedy dysponuje ona flotą pojazdów elektrycznych i chce wykorzystać teren swojej firmy na zapewnienie infrastruktury ładującej, jednocześnie wykluczając zależność od innych podmiotów oferujących usługi ładowania (np. firmy kurierskie, przedsiębiorstwa handlowe z flotą aut elektrycznych dla przedstawicieli handlowych);
  • użytku komercyjnego – stacje ładowania samochodów elektrycznych coraz częściej wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa w celach stricte zarobkowych. Budowa stacji ładowania na terenie swojej firmy, zlokalizowanej przy trasie szybkiego ruchu, drogach krajowych, węzłach autostrad czy obiektach gastronomicznych/noclegowych zdecydowanie zwiększa ich potencjał i pozwala przedsiębiorstwu na zysk z każdego ładowania pojazdów elektrycznych (np. stacje ładowania w centrach handlowych, na parkingach ogólnodostępnych czy doposażające infrastrukturę firmy).


W przypadku ogólnodostępnej stacji ładowania należy pamiętać o dokonaniu badania technicznego UDT, zgłoszeniu jej do rejestru EIPA oraz wyposażeniu jej w oprogramowanie umożliwiające dokonywania płatności oraz pozwalające na sprawne zarządzanie, np. cennikiem ładowania pojazdów elektrycznych.

 


Koszty instalacji i prac budowlanych

Koszty budowy mogą być różne w zależności od miejsca, w którym stacja będzie się znajdować. Koszty infrastruktury, takiej jak przyłącza energetyczne czy ułożenie kabli pod ziemią, mogą być wyższe w pewnych miejscach niż w innych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę takie przedsięwzięcia jak np. wyrównanie terenu przed ułożeniem fundamentu pod stacje ładowania samochodów elektrycznych.

 

Podsumowanie

Inwestycja w stacje ładowania pojazdów elektrycznych może przynieść wiele korzyści, zarówno dla indywidualnych użytkowników samochodów elektrycznych, jak i dla przedsiębiorców oraz właścicieli nieruchomości. W dobie rosnącej popularności samochodów elektrycznych, posiadanie własnej stacji ładowania okazuje się inwestycją, z pewną stopą zwrotu w przyszłości.

Warto jednak pamiętać, że dobór odpowiedniej stacji ładowania samochodów elektrycznych zależy od wielu czynników i preferencji. Najlepiej skonsultować się z profesjonalistami. Warto pamiętać, że zawsze możecie Państwo liczyć na naszą wiedzę i doświadczenie – wystarczy zapytać – chętnie podzielimy się swoją wiedzą.

© 2024 IMB POWER - imbpower.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin