Dlaczego stacja ładowania powinna znaleźć się w Twoim hotelu?

Dlaczego stacja ładowania powinna znaleźć się w Twoim hotelu?

Dodano: 15 lut 2024

Według wyliczeń Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, liczba rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce rośnie systematycznie. Na koniec stycznia 2023 roku w Polsce park samochodów z napędem elektrycznym wynosił 67 097 pojazdów, z czego 32 555 to samochody elektryczne (BEV), a 31 146 to hybrydy typu plug-in (PHEV).

 

Choć historia stacji ładowania w Polsce jest krótka, bo od zainstalowania pierwszej ogólnodostępnej stacji ładowania samochodów elektrycznych minęło dopiero 12 lat to od tamtej pory liczba stacji ładowania w Polsce systematycznie rośnie, wraz z rosnącą popularnością elektromobilności w kraju. Obecnie punkty ładowania obsługują różną moc ładowania samochodów elektrycznych. Ładowarki AC zazwyczaj służą do ładowania samochodów elektrycznych w domach lub hotelach, zaś stacje ładowania najczęściej spotykane są w pobliżu węzłów komunikacyjnych, gdzie pewnym jest, że kierowcom zależy na czasie ładowania. Szybka ładowarka jest w stanie naładować auto elektryczne w czasie nawet 6 minut na 100 km, oferując moc ładowania na poziomie nawet 234 kW (w przypadku Kii EV6).

Stacja ładowania w hotelu – korzyści z jej posiadania

Pomimo, że infrastruktura stacji ładowania samochodów elektrycznych stale się rozwija, w niektórych regionach kraju wciąż brakuje odpowiedniej liczby miejsc, gdzie można naładować pojazd. Ten problem może być szczególnie odczuwalny w okresie wakacyjnym, kiedy wielu kierowców elektrycznych planuje wyjazdy. Dlatego dla tych osób ważnym kryterium przy wyborze hotelu czy pensjonatu jest dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych, a obiekty, które oferują takie udogodnienie, są bardziej preferowane i zdecydowanie częściej pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Zwiększenie liczby gości hotelowych

Osoby posiadające samochody elektryczne coraz częściej poszukują miejsc noclegowych, które posiadają własną stację ładowania. Decydując się na urlop, wakacje, lub podróż służbową, preferują hotele i ośrodki, które zapewniają łatwy i wygodny dostęp do ładowania pojazdu. Dzięki temu unikają dodatkowego stresu związanego z poszukiwaniem stacji ładowania i mogą skoncentrować się na relaksie lub aktywnym wypoczynku.

Posiadanie stacji ładowania samochodów elektrycznych w hotelu to coraz częściej kluczowy element, który wpływa na decyzję o wyborze noclegu. Według rozmów przeprowadzonych przez przedstawicieli naszej firmy z losowo wybranymi kierowcami elektryków, dla nich ważniejsze od ceny za nocleg jest właśnie dostępność stacji ładowania. To sygnał dla osób zarządzających hotelami i odpowiedzialnych za zysk i rentowność, że warto zainwestować w elektromobilność i przyciągnąć elektromobilnych klientów. To dobry moment, by przez kilka miesięcy wyprzedzić konkurencję i czerpać korzyści z elektromobilności na polskich drogach.

Ponadto jeden z popularniejszych serwisów internetowych Booking.com wprowadził w formularzu wyszukiwania w polu udogodnień opcję do wyboru pt.: “stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. Sama możliwość sortowania przez gości obiektów noclegowych według tego filtra znacznie obniża możliwość zatrzymania się w hotelu bądź ośrodku bez ładowarki do samochodów elektrycznych.


Stacja ładowania samochodów elektrycznych w hotelu to nie tylko zwiększenie liczby gości hotelowych, ale także szansa na zyskanie ich lojalności. Dlaczego?

Dlaczego? Otóż, jeśli kierowca elektrycznego pojazdu ma do wyboru kilka hoteli, a jeden z nich oferuje mu możliwość ładowania w czasie pobytu, to na pewno wybierze ten z dodatkową korzyścią. Wystarczy zainstalować stację ładowania samochodów elektrycznych, co przyciągnie właścicieli takich pojazdów, których liczba z każdym miesiącem rośnie w Polsce, gdzie infrastruktura ładowania nie nadąża za zapotrzebowaniem.

Warto zacząć promować hotele jako miejsca przyjazne właścicielom samochodów elektrycznych, ponieważ raporty pokazują, że posiadacze takich pojazdów są bardziej zamożni i dysponują większymi środkami na konsumpcję. W momencie, gdy infrastruktura ładowania jest jeszcze niewystarczająca, zainstalowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych to trafiony pomysł.

Konkurencja nie śpi, również w branży turystycznej

W czasie, kiedy branża hotelowa zmaga się z trudnościami wynikającymi z pandemii oraz zwiększonej konkurencji, hotele i ośrodki wypoczynkowe muszą znaleźć sposoby na wyróżnienie się na tle innych ofert w regionie. Sektor turystyczny otwiera się jeszcze szerzej na zagranicznych klientów. W ciągu ostatnich kilku lat Polska odnotowała znaczący wzrost liczby zagranicznych turystów. Według danych z Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2021 roku Polskę odwiedziło około 17,4 milionów zagranicznych turystów. Najwięcej zagranicznych turystów odwiedzających Polskę pochodzi z Niemiec, Czech, Słowacji i Szwecji. We wszystkich z wyżej wymienionych państw rynek e-mobilty jest zdecydowanie bardziej rozwinięty, a auta elektryczne są powszechnością. Właśnie dlatego, stacja ładowania samochodów elektrycznych w hotelu to doskonały sposób, by zyskać przewagę konkurencyjną.

Jednak nie pozostajemy daleko w tyle, według najnowszych badań i sondaży, Polacy coraz chętniej wybierają samochody elektryczne, co oznacza, że stacja ładowania będzie coraz bardziej pożądaną infrastrukturą. Dlatego też, hotele, które inwestują w ten rodzaj udogodnienia, z przyciągają do siebie gości, zwłaszcza jeśli znajdują się w turystycznych i niskozurbanizowanych miejscach, gdzie dostępność stacji ładowania jest nadal ograniczona.


Ładowanie samochodu elektrycznego korzyścią finansową dla hotelu

Ładowarka samochodów elektrycznych w hotelu to doskonała okazja na generowanie dodatkowych dochodów, a także sposób na nagrodzenie klientów za wybór danego hotelu.

Dzięki oferowanemu przez nas oprogramowaniu, z poziomu panelu klienta osoba uprawniona w imieniu hotelu może udzielić np. rabatu na stawkę ładowania bądź zaoferować daną kwotę na ładowanie dla swoich gości w formie kuponu do wykorzystania w określonym czasie. Dość często możemy spotkać oferty, pt. przyjedź na minimum tydzień i otrzymaj zabieg w naszym SPA w cenie pobytu, tutaj może nastąpić zmiana i hotel może zaproponować voucher na usługi ładowania w określonej kwocie. Pomysłów jest tak dużo jak duża jest kreatywność działu marketingu 🙂

Hotel może również stać się operatorem ładowarki, umożliwiając darmowe ładowanie jedynie dla swoich gości, a dla pozostałych klientów ustalając odpowiednią opłatę. Tego typu rozwiązania są możliwe dzięki oferowanemu przez nas systemowi, który pozwala nie tylko hotelom, ale także galeriom handlowym oraz innym podmiotom na zarabianie na ładowaniu samochodów elektrycznych.

Warto podkreślić, że cały proces rozliczania klientów leży po stronie operatora. Dla hotelu oznacza to nie tylko korzyści finansowe poprzez zwiększenie obłożenia ale także promocję w jednej z największych w Polsce aplikacji stacji ładowania samochodów elektrycznych.

 

Hotele z obowiązkiem instalacji punktów ładowania pojazdów elektrycznych?

Od 24 grudnia 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła obowiązek projektowania i budowy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w sposób umożliwiający łatwe zainstalowanie punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Obowiązek ten może wystąpić zarówno w przypadku nowoprojektowanych budynków, jak i istniejących obiektów niemieszkalnych, takich jak sklepy, centra handlowe, hotele czy magazyny.

 

Na czym polegają i kogo dotyczą nowe obowiązki?

W Polsce w życie weszła nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wdrożyła przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 maja 2018 r. Zgodnie z nowymi przepisami, budynki mieszkalne i niemieszkalne muszą być projektowane i budowane w sposób umożliwiający instalację punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury kanałowej z przewodami i kablami elektrycznymi.

Właściciele i zarządcy budynków niemieszkalnych z co najmniej 20 miejscami postojowymi są zobowiązani zainstalować co najmniej jeden punkt ładowania oraz infrastrukturę kanałową do 1 stycznia 2025 roku. Dodatkowo, aby umożliwić instalację kolejnych punktów ładowania, na każde 5 miejsc postojowych wymagany jest co najmniej jeden punkt ładowania.

Zarządzasz hotelem i nie wyposażyłeś go jeszcze w ładowarkę? Z nami możesz to zmienić.

Jeśli prowadzisz hotel, to warto zainwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych. W dzisiejszych czasach jest to nie tylko dodatkowe udogodnienie, ale wręcz konieczność. Szczególnie w kontekście planów Komisji Europejskiej, która zakłada całkowite wycofanie samochodów spalinowych z rynku do 2035 roku. To jasny sygnał, że przyszłość należy do elektromobilności. Warto zatem jak najszybciej przygotować swoją placówkę do przyjmowania gości, którzy korzystają z samochodów elektrycznych.

Jako IMB POWER oferujemy dostęp do najlepszych stacji ładowania samochodów elektrycznych na rynku, a także system zarządzania nimi i generowania zysków. Nasza firma pomoże Wam również w procesie instalacji ładowarek. Wybierając nas jako partnera, zyskujesz gwarancję jakości usług, czego potwierdzeniem są nasi klienci nie tylko z branży HoReCa, ale również motoryzacyjnej czy handlowej.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyposażyć swój hotel w stacje ładowania samochodów elektrycznych, skontaktuj się z nami. Zapewniamy szeroką gamę produktów: od ładowarek mobilnych po stacje ładowania, których moc ładowarki osiąga 420 kW. Swoim klientom oferujemy ładowarki w 100% dopasowane do ich potrzeb oraz możliwości technicznych obiektu.


Skontaktuj się z nami i sprawdź, że jesteśmy w stanie Ci pomóc, nie marnując Twojego cennego czasu.

© 2024 IMB POWER - imbpower.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin